W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii internetowych, znajdujących się na pokładach współczesnych pojazdów, kierowcy coraz częściej zaczynają mieć obawy o swoje bezpieczeństwo. Czy posiadając odpowiednią wiedzę da się samochód zatrzymać, pomimo odmiennej woli kierowcy?

jeep-cherokeeOkazuje się, że niestety tak. Tym razem los trafił na naszą ukochaną markę Jeep, a konkretnie na model Cherokee. Dwóch coraz lepiej rozpoznawalnych hakerów w świecie motoryzacyjnym – Charlie Miller oraz Chris Valasek już raz zasłynęli ze zhackowania systemów w Toyocie Prius. Tym razem, ich ofiarą padł Jeep Cherokee z zainstalowanym systemem FCA Uconnect.

Cały test na całe szczęście odbył się pod pełną kontrolą. Za kierownicą Jeepa Cherokee na ochotnika zasiadł Andy Greenberg z serwisu „Wired”. Okazało się jednak, że samo wyłączenie silnika w samochodzie byłoby dla dwójki hackerów zbyt banalne – postanowili się oni wcześniej odpowiednio zabawić ze śmiałkiem.

Przy pomocy laptopa i dostępu do Internetu, zdalnie podkręcili klimatyzację w Jeepie na pełne obroty, a z nawiewów zaserwowali lodowate powietrze. W dalszej kolejności przełączyli radio, z którego na cały regulator zaczęły lecieć znane kawałki hip-hopowe. Po jakimś czasie Jeep zaczął całkiem świrować przez co włączyły się w nim wycieraczki oraz spryskiwacze. Dopiero na deser, dwójka hackerów postanowiła zakończyć zabawę, wyłączając silnik samochodu… całkiem zdalnie, wykorzystując do tego wyłącznie odpowiednie oprogramowanie, laptopa oraz dostęp do Internetu.

Całe szczęście, że akcja ta odbyła się pod kontrolą hackerów, którzy nie mieli złej woli. O lukach w systemie został natychmiastowo poinformowany lokalny oddział Jeepa, co również zakończyło się sukcesem – wypuszczona została aktualizacja systemu, która wg producenta zajmującego się produkcją samochodów terenowych umożliwia zdalną ingerencję w system samochodu.

Strach jednak pomyśleć, co by było gdyby taka sytuacja przytrafiła się przeciętnemu kierowcy na drodze, a kontrolę nad pojazdem przejęliby hackerzy nie mający dobrych intencji?