Czy oczyszczanie filtra powietrza to dobry pomysł?

Filtr powietrza to rodzaj filtra samochodowego, którego podstawowa rola sprowadza się do zatrzymywania zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się z zewnątrz pojazdu do silnika samochodowego. Zadanie filtra jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania jednostki napędowej oraz jej długiej żywotności. Filtr powinno się co jakiś czas wymieniać. Zdarza się jednak, że kierowcy zamiast wymienić filtr na nowy, decydują się na jego wyczyszczenie. Czy warto czyścić filtr powietrza?

Zacznijmy od najważniejszego. Niesprawny lub zużyty filtr powietrza przyczyni się w dużym stopniu do tego, że praca silnika spalinowego samochodu będzie mocno zaburzona. Ponadto na skutek dostawania się do silnika zanieczyszczeń, znacznie skróci się żywotność jednostki napędowej. Filtr zaleca się wymieniać co roku lub co około 20 tys. kilometrów. Czy czyszczenie filtra to więc dobry pomysł?

Czy czyszczenie filtra powietrza jest dopuszczalne?

Polski kodeks drogowy co prawda tego nie zabrania ale niemal każdy specjalista z branży motoryzacyjnej odradzi takiej praktyki. Wyczyszczony filtr nigdy nie odzyska pierwotnych cech filtracji i tym samym nie dorówna fabrycznie nowemu podzespołowi. Z reguły podaje się, że poziom filtracji filtra oczyszczonego jest dwa razy gorszy niż filtra nowego.

Czy warto czyścić filtr powietrza i czy jest to bezpieczne?

Rzadko kto poleca czyszczenie filtra powietrza. Niezależnie od posiadanego sprzętu oraz preparatów nigdy nie uda się wyczyścić filtra tak, by był on jak zupełnie nowy. Włóknina filtracyjna ma to do siebie, że po prostu niektórych zanieczyszczeń nie da się z niej usunąć. Zważywszy na czas, jaki trzeba poświęcić na demontaż, czyszczenie oraz montaż filtra, z reguły mija się to z celem – zwłaszcza, że nowy filtr dobrej marki nie kosztuje wiele.

Uwaga: Czyszczenie filtra powietrza nie zawsze będzie bezpieczne dla tego podzespołu. Podczas tego zabiegu można bardzo łatwo uszkodzić włókna materiału filtracyjnego, które jak wiemy są bardzo delikatne. Z kolei nawet jedno, drobne uszkodzenie w całości naruszy strukturę materiału, a to natomiast ponownie zmniejszy poziom skuteczności filtrowania.

Dlaczego wyczyszczenie filtra nie zawsze pomaga?

Procesom eksploatacyjnym ulega nie tylko materiał filtracyjny ale także uszczelka filtra powietrza. Element ten jest wykonany z materiałów podatnych na zużycie eksploatacyjne. Z czasem uszczelka staje się po prostu porowata i uniemożliwia idealne dopasowanie się filtra powietrza. Prowadzi to z kolei do pierwszych nieszczelności i tym samym do niskiego poziomu filtracji powietrza.

Ile kosztuje nowy filtr powietrza?

Filtr powietrza nie kosztuje dużo. Dobrej marki filtr kupimy już od 50 PLN. Nie jest to więc cena zaporowa, która uniemożliwiła by zakup nowego filtra raz do roku. Podczas doboru filtra pamiętajmy jedynie, by zawsze wybierać filtry powietrza od sprawdzonych marek. Montaż najtańszego zamiennika od nieznanego producenta może bowiem przynieść całkowicie odwrotne skutki niż oczekiwaliśmy.