Wielu fanów motoryzacji zapewne nie raz marzyło o tym, by zjechać z wyznaczonych tras i wybrać się na pełną pozytywnych przygód przejażdżkę z dala od asfaltowych dróg. Aby jednak móc zrealizować podobne marzenie, należy najpierw zaopatrzyć się w solidny samochód z napędem na cztery koła oraz w dawkę informacji niezwykle przydatnych podczas jazdy po trudnym terenie.

Czym jest off-road?

Popularność off-roadu, jak z języka angielskiego określa się to motoryzacyjne hobby, stale rośnie. Coraz lepsza dostępność samochodów umożliwiających pokonywanie tras leżących z dala od asfaltowych dróg sprawia, że z każdym rokiem przybywa kierowców próbujących swoich sił w off-roadzie. Początkowo ten sposób jazdy zarezerwowany był wyłącznie dla kierowców wyczynowych, podróżników oraz tych nielicznych osób, dla których przedzieranie się samochodem przez bezdroża było jedyną możliwością dotarcia do pracy.

Obecnie off-road stał się dość popularną, weekendową rozrywką. Należy jednak pamiętać, że jazda terenowa cały czas niesie ze sobą pewne realne niebezpieczeństwa. Aby więc móc uprawiać off-road w sposób bezpieczny, należy przede wszystkim zastosować się do kilku podstawowych wskazówek.

Jakie auto do jazdy w trudnym terenie?

W off-roadzie podstawą jest samochód i sposób jego przygotowania. Auto wybieramy zawsze w zależności od dostępnego budżetu, rodzaju preferowanych tras, ich trudności oraz naszych własnych umiejętności. Bardzo popularną marką samochodów terenowych jest Jeep, który wypuścił na rynek wiele modeli doskonale spisujących się w off-roadzie. Części zamienne do Jeep są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie, co dodatkowo podnosi rangę tej marki w oczach wytrawnych kierowców terenowych.

Oczywiście możliwości wyboru nie kończą się na Jeepie. Dużą popularnością cieszą się również modele terenowe marek japońskich i niemieckich, należy jednak pamiętać, że niektóre z nich bardziej niż do off-roadu, nadają się do jazdy po mieście.

Jak przygotować samochód do off-roadu?

Mając już upatrzony, a może i zakupiony, odpowiedni samochód z napędem na cztery koła (innych nie ma co brać pod uwagę), możemy zająć się przystosowywaniem go do trudnej, terenowej jazdy. Jeśli auto jest nowe, potrzebne będą jedynie pewne czynności zabezpieczające i przygotowujące samochód do jazdy w ekstremalnych warunkach. Być może w grę wchodzić będą również niewielkie przeróbki dostosowujące auto do konkretnych wymagań (montaż wyciągarki, skrzyni na bagażniku, dodatkowych reflektorów, osłon na światła, wzmacnianych zderzaków).

W przypadku aut używanych, należy bezwzględnie rozpocząć od dokładnego przeglądu i wymiany wszystkich najważniejszych części lub całych podzespołów. Pamiętajmy, że off-road to maksymalne wyzwanie dla każdego samochodu, a nagła awaria z dala od wszelkich dróg to prawdziwy problem dla każdego kierowcy.