Wtryskiwacze samochodowe są jednym z najważniejszych elementów instalacji LPG. Obecnie mamy w czym przebierać, gdyż producenci prześcigają się w ich produkcji, co skutkuje dużą rozpiętością cenową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że za produkt wysokiej jakości, czyli z tak zwanej górnej półki, przyjdzie nam wydać większą kwotę. Skąd te różnice w cenie i jakie są polecane wtryskiwacze?

Dobrej jakości wtryskiwacze samochodowe, czyli jakie?

Na rynku obecnie mamy szeroki wachlarz wyboru rozmaitych wtryskiwaczy gazowych, których ceny różnią się od siebie w zależności od marki. Okazuje się, że wcale nie tak rzadko za pojedynczą sztuką wtryskiwacza wyprodukowanego przez renomowanego producenta przyjdzie na zapłacić tyle, za ile moglibyśmy kupić trzy czy też nawet cztery tańsze zamienniki. Trzeba jednak podkreślić fakt, że zamienniki od oryginałów różnią się zazwyczaj właściwościami i parametrami.

Dobry wtryskiwacz to taki, który charakteryzuje się nieprzeciętną szybkością, dokładnością i cyklicznością działania. Ważne jest, aby w możliwe jak najkrótszym czasie się otwierał i zamykał po padaniu napięcia. Stawiając na droższe wtryskiwacze, możemy liczyć na ich niezawodność, wydłużoną żywotność i stosunkowo łatwy montaż pod maską. Polecane są więc wtryskiwacze najwyższej jakości firm OMVL REG czy Valtek. Godną polecenia alternatywą są także wtryskiwacze Magic Jet produkowane przez firmę HL Propan.

Wtryskiwacz gazowy – jak wybrać ten odpowiedni?

Wtryskiwacz gazowy dopasowuje się pod kątem wydajności i mocy silnika. Bardzo często wybór marki wtryskiwaczy jest odgórnie ustalana przez producenta danej instalacji. Oczywiście polecane części w zestawie montażowym nie zawsze okazują się być trafnym wyborem. W związku z tym zdarza się, że monterzy wymieniają dostarczone w zestawie wtryskiwacze na inne, dzięki czemu możliwe jest poprawienie szybkości i precyzji dawkowania gazu. Należy wiedzieć, że wtryskiwacze gazowe są oznaczone kolorami, co ułatwia identyfikację zakresu ich wydajności. Cena bowiem zależy głównie od parametrów i jakości poszczególnych elementów konstrukcyjnych, z których zostały wykonane. Jeśli więc chcemy zainwestować w niezawodne wtryskiwacze, to należy postawić na produkty firmy Hana i marki Barracuda i Matrix. Te ze średniej półki, czyli marki MED nie zapewniają takiej dokładności i szybkości dawkowania gazu, a ponadto są mniej odporne na zanieczyszczenia. Z kolei najdroższymi wtryskiwaczami są japońskie urządzenia Keihin. To co je wyróżnia, to stała wydajność i liniowość w długoterminowym okresie użytkowania. Tutaj warto dodać, że duży wpływ na trwałość wtryskiwaczy gazowych ma jakość tankowanego paliwa i prawidłowa obsługa instalacji LPG.